Piva

Piva

Ležák plzeňského typu

Ležák plzeňského typu, zjednodušeně mezinárodně nazývaný jako „pils“ je celosvětově nejrozšířenějším pivním stylem. Vaří jej mezinárodní pivní korporace v rámci svých nejznámějších značek stejně jako malé a mikro pivovary po celém světě. Odvozený je od ležáku vařeného plzeňským pivovarem Pilsner Urquell od 19. století. Při jeho výrobě se používají kvasnice spodního kvašení, které při své práci vyžadují nižší teploty a delší dobu zrání než např. kvasnice vrchního kvašení používané pro styly ALE (IPA, APA apod.)

Ležáky se nabízejí tmavé, polotmavé a světlé nejčastěji ve stupňovitosti 11° – 13° a obsahem alkoholu kolem 5%. Speciálně jsou ale nabízené i ležáky s vyššími parametry, jako např. Imperial Lager z Břevnovského pivovaru, který má stupňovitost 20°. V naší nabídce naleznete zejména kvalitní ležáky z Únětického pivovaru, pivovarů Frýdlant, Hendrych, U Vacků , Břevnovského pivovaru , Ferdinand aj.

Styl ALE

Styly ALE jsou anglického původu a typické je pro ně použití kvasnic svrchního kvašení.

pivo IPA (India Pale Ale)

Silné a hodně chmelené pivo India Pale Ale je v současné době velmi populární nejen v České Republice. Díky použití méně tradičních chmelů z celého světa při naleznete jeho pití nové a zajímavé chutě, které Vám klasický ležák nabídnout neumí. A to při obvykle vyšší hořkosti. IPA bývá nabízena ve stupňovitosti od 14° a obsah alkoholu se pohybuje od 5% do 10%.

U nás naleznete vynikající piva IPA zejména z pivovarů Matuška, Permon, Frýdlant, Hendrych, Břevnovského pivovaru, pivovaru U Vacků aj.

pivo APA (American Pale Ale)

Podobný styl jako je IPA s použitím amerických chmelů. U nás hlavně v nabídce pivovarů Clock, Permon, Matuška.

Anglické pivo ALE (English Pale Ale)

Typický anglický pivní styl ALE je chuťově sušším oproti stylům IPA/APA, nenalézáte v nich tolik citrusových a dalších ovocných chutí jako u jiných ALE stylů a bývají více hořce chmelová. U nás v nabídce nepravidelně v rámci produkce Radničního pivovaru Jihlava.

Summer ALE

Lehčí – méně alkoholická – forma ALE, která se hodí jako osvěžení zejména pro teplejší dny, ale právě díky vlastnosti tolik neopít při zachování zajímavých chuťových vlastností je oblíbená již celoročně.

Summer ALE u nás v nabídce pivovarů U Vacků nebo Permon.

Stout

Stout rovněž patří do rodiny stylů ALE, jedná se o silné tmavé svrchně kvašené pivo s hustou pěnou. Chuť po praženém sladu lze přirovnat ke kávě, zároveň v ní mohou být obsaženy i ovocné složky.

U nás v nabídce silný Russian Imperial Stout z Břevnovského pivovaru nebo piva ze zahraničního pivovaru De Molen.

Porter

Porter je styl velmi podobný stylu Stout. Jedná se rovněž o tmavé pivo, nebývá však tak silné jako pivo Stout.

V naší pivotéce naleznete klasický český Pardubický porter.

Nakouřené pivo

Speciální pivo s „uzenou“ chutí, které je dosaženo sladem, který jakýmsi uzením prošel před samotnou výrobou piva.

V našich lednicích se snažíme o stálou zásobu bamberské klasiky Schlenkerla.

Pšeničné pivo

Standardem pro výrobu jiných piv je použití ječmenného sladu, výjimku tvoří právě tzv. pšeničná piva, ve kterých byl použit slad právě z pšenice. Spíše se jedná o letní osvěžující styl piv, protože nebývají tak hořká a těžká. K dostání jsou však celoročně.

Z českých pivovarů zastoupených v naší pivní galerii je standardně nabízí pivovar Permon nebo Břevnovský pivovar, ze zahraničních oblíbený německý Schneider Weisse.

Nealkoholické pivo

Speciálním pivním postupem se dosahuje procento alkoholu nižší než 0,5%. Výborným českým nealko pivem je např. Bakalář za studena chmelený.